Mochima Nemzeti Park


A Mochima Nemzeti Parktól kaptuk azt, amit Isla Margaritától vártunk. Napfény, pálmafák, fehér homok, tenger, vidám delfinek, és egy lakatlan szigetre tett kiruccanás. Mochima egy igazi kis édenkert...

Cumaná kikötőjének a környéke elképesztően lepusztult. A két barrio, ami körbeveszi, nem csak a város, de az ország legveszélyesebb helyeinek is egyike, úgyhogy nem kockáztatunk, taxit fogunk. Szemben a barriókkal a Plaza Bolívar és környéke meglepően kellemes hely. 

Cumanát 1500-ban alapították Puerto de las Perlas, vagyis a Gyöngyök kikötője néven. Egyike az első generációs spanyol kikötőknek a kontinensen, bár állandó települést csak 1521-ben hoztak létre az öbölben. Mivel a környező vizek nyugodtak voltak, igen korán fontos kereskedelmi csomópont és ezzel párhuzamosan kalózok célpontja vált belőle. II. Fülöp spanyol király, ahogy sok más karibi kikötőben, úgy itt is erődöt emeltetett, ami a keresztségben a San Antonio nevet kapta.

A Santa Isabel-templom

Szeretnénk felmászni hozzá, de az odavezető út eléggé elhagyatott; a nálunk lévő régi LP sem ajánlja a meglátogatását. Marad hát a Santa Isabel-templom és a főtér környéki szűk utcák koloniális házai. Érdekes, hogy Ciudad Bolívarral szemben Cumaná egyáltalán nem kihalt. Sok kis bolt és kifőzde tart nyitva, embereket is látunk az utcán. Mindazonáltal Cumaná látnivalói ennyiben ki is merülnek, így röpke másfél órás séta után ismét taxit fogunk, és visszavitetjük magunkat a kikötőbe, mert a buszok onnan indulnak a Mochima Nemzeti Park irányába.

Egyáltalán nem veszélytelen   

Amikor egész napos utazás után végre elgémberedett lábakkal leszállunk a Santa Fé-i buszról, megint úgy érzem magam, mint egy feldíszített karácsonyfa. A hátamon egy 16 kilós zsák, elől egy kishátizsák, jobb oldalamon az iratos táska, a balon meg egy kameraállvány lifeg.  Egykedvűen eredek Endre nyomába, aki még húsz perc gyaloglás után is lendületesen lépked a halszagtól bűzös kikötő rozsdás bádogbódéi között.

Szállást keresünk. A tengerpart engem most is elbűvöl, mint mindig. Még akkor is, ha lábunk gyakran bokáig süllyed a homokban. Ez strandoláskor kellemes, ilyenkor azonban csak nehezíti a járást. Már épp kezdek dühbe gurulni a sok gyaloglás és az ügyetlen botladozás miatt, amikor egy különös alak tűnik fel. A 32 fokos tikkasztó hőség ellenére az 50 év körüli férfi vastag dzsekit visel, ruhája piszkos, napbarnított sötét arcából kivillannak kék szemei és hosszú, ápolatlan, fehér szakálla. Első ránézésre inkább tűnik ijesztőnek, mint barátságosnak. Aztán megszólal:

Santa Fé nagyon kellemes hely

- Hola chicos! How are you? Csak nem szállást kerestek? Gyertek utánam, én tudok egy jó helyet!

Endre bizalmat szavaz neki. Végtére is egy próbát megér, így követjük az öreget. A parton számos régebbi posada sorakozik, többségük inkább Balaton parti szakszervezeti nyaralóra emlékeztet, mint latin-amerikai hostelre. Végül megállunk egy ház kertjében. A teraszon egy negyvenes európai nő és egy húszas helyi srác éppen társasjátékoznak. Van szabad szobájuk, mi több, ez az eddigi legszebb szállásunk.

A szakállas öregnek - akit Gringo de la Montañának hívnak - a markába nyomnak egy húszast, amiért új szállóvendégeket hozott. Vidáman szónokol még egy kicsit a bejáratnál, majd az útjára ered.

Szállásadónk, Sandrine egy fura szerzet. A társalgóban rábukkanok néhány színvonalas portréra. Kiderül, hogy elismert fotósként dolgozott egy ideig Dél-Afrikában, majd visszatért eredeti hazájába, Franciaországba. A 25 éves Luíz iránt érzett szerelem azonban még az igen nagy korkülönbség ellenére is elég nyomós indoknak tűnt ahhoz, hogy új életet kezdjen egy aprócska tengerparti faluban, Venezuelában. Így került ide, Santa Fébe.

Santa Fé a tengerről

Másnap, miután eleget süttettük a hasunkat a napon, úgy döntünk, hogy egy motorcsónakkal felfedezzük a környező szigeteket. Csónakosunk Rogelio, bár venezuelainak vallja magát, a spanyolt különös akcentussal beszéli. Hamarosan fény derül rá, hogy fiatal éveit Olaszországban töltötte, így nem esik nehezére olaszul kommunikálni velem, ami nagy örömömre szolgál.

- Hogy kerül egy fiatal venezuelai srác Olaszországba?
- A szüleim Genova környékéről származtak, de én már Caracasban születtem. Aztán 18 évesen úgy döntöttem, elmegyek Európába. Ahogy az a filmekben lenni szokott, beleszerettem egy sikeres, csinos divattervező lányba, házasság lett belőle, s ott ragadtam egy időre.
- Született gyereketek?
- Van egy fiam Olaszországban. Építészetet tanul az egyetemen. Évente egyszer meglátogat Venezuelában.
- S mi lett a fiatal lánnyal?
- Volt egy csúnya balesetem még a fiam születése előtt. Hónapokig kórházban feküdtem. Minden megváltozott. Nicola még egy éves sem volt, amikor elváltunk. De aztán még 17 évig Milánóban éltem.
- Mivel foglalkoztál?
- Képzőművészetet tanultam, majd szobrász lettem és amolyan igazi művészéletet éltem. Ha volt ihlet, alkottam, ha nem, akkor meg vártam, hogy megérkezzen. De ebből nehéz volt megélni, ezért aztán később tanítottam egy egyetemen minden nap.
- Hogy lesz egy olasz egyetemi professzorból venezuelai csónakos?

Isla Caracas, a lakatlan sziget

Nevet egyet, majd komoly hangnemben folytatja:

- Hát tudod, egyszerűen belefáradtam. Szabadságra és napfényre vágytam. Itt van egy kis házam, ahol kényelmesen éldegélhetek. Vettem még másik kettőt, amit kiadok turistáknak. Ha jönnek, nagyszerű. Ha nem, hát úgy is jó. Nincs sok pénzem, de itt a tenger a sok hallal, így mindig van mit ennem. Megvan mindenem. Hetente háromszor-négyszer csónakba ülök és hajókirándulásra viszem az idelátogatókat. Ha akarom. Szabad vagyok. Kell ennél több?

Ó, úgy élvezem én a strandot!

És hogy hová is viszi Rogelio az idelátogatókat? A Caracas-szigetre, ami mai napig lakatlan, de egészen más, mint amilyennek egy lakatlan szigetet otthon a fotelben ülve elképzelnék. Az egész egy dimbes-dombos kopár sziklatömb száraz bozótossal. A vadregényes tájat szemtelenül beborította a sok tüskés bokor és kaktusz, így az egyetlen hely, ahol mezítláb szabadon lépkedhet az ember egy mindössze húsz méter hosszú, fehér homokos partszakasz. Ettől függetlenül az áttetszően tiszta, világoskék tenger, a szikrázó napfény, a nyugalom és a csend együtt azt mondatja velem: hazaérkeztem.

A délután azért tartogat némi örömet és meglepetést a strandkakasnak egyáltalán nem nevezhető Endre számára is. Néhány méterre a törölközőmtől ugyanis előbújik egy óriási, fekete iguána és olyan közel lopakodik, hogy könnyen lencsevégre kaphatjuk.

Ez a jófej jött oda hozzánk fotózkodni

Délután újra vízre szállunk és a szárazföld felé vesszük az irányt. Egy egész csapat vicces és barátságos delfin kíséri a csónakot és ugrál fel a vízfelszíntől méteres magasságba. Olyan közel jönnek, hogy a hajó orrából előrehajolva csaknem meg tudom érinteni őket.

Delfinek követik a csónakunkat

Megérkezünk a partra. Ideje vacsora után néznünk, amire egy partmenti teraszos vendéglő barátságos áraival éppen megfelelőnek ígérkezik. A fiatal lengyel tulaj, Erik buzgón ajánlgatja a hely legnépszerűbb specialitásait:

- Sült hal jukkával, bolognai spagetti, tengeri herkentyűkből készült parilla tál – itt elcsuklik a hangja és törölgeti kibuggyanó krokodilkönnyeit.
- Te jó ég, Erik! Mi lelt?
- Bocsánat. Csak tudjátok, nagyon szomorú vagyok, mert meghalt Chávez. Nélküle itt már nincs élet, nincs többé maradásom.

Madarak keretezik a sziklát

Meghal a venezuelai elnök és a bevándorló kisvállalkozó a világ végén keseregve sír.

- Imádtam Chávezt. Élhetővé tette Venezuelát. Itt nem arról szól minden, hogy ki mennyit keres és az ország miként adósodik el. Ez itt maga a paradicsom. Nem tudom mi lesz Chávez után. Olyan, mintha az apámat vesztettem volna el.

A Mochima tipikus madara a szula

Nem sok turizmusból élő külföldivel találkoztunk eddig, aki méltatta volna Chávez politikáját, mert ha valamit az egykori elnök nagyon nem tudott kezelni, az a turizmus volt. Annyit azért bizton állíthatok, hogy Erik fenséges polipos parillát tud készíteni.

Vannak pelikánok is

A nap vörös színben pompázik, mikor lebukik a horizont mögött. Milyen furcsa, hogy Rogelio, Erik és Sandrine is pont itt találta meg a lelki békéjét. És nem csak ő, hanem a képtelen időpontokban felbukkanó, hajléktalannak tűnő Gringo is. Aki egyébként az egyik leghíresebb reklámarc a földön. No, de erről majd a következő bejegyzésben lesz szó...

Még több fotóért és sztoriért látogass el Facebook oldalunkra!







Oszd meg másokkal is!